Rezultatele festivalului de folclor de la Mangalia

Asociatia Culturala a Coregrafilor Scenografilor Artistilor Liber Profesionisti si Amatori din Constanta, in parteneriat cu Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Constanta si Primaria Municipiului Mangalia – Judetul Constanta,  a organizat in perioada 27 August 2013 – 31 August 2013, Festivalul National de Interpretare Folclorica – Concurs pentru Tineret “ DOBROGE, VATRA DE FOLCLOR ROMANESC “ editia a IV – a, festival care sa desfasura in Statiunea VENUS si Municipiul Mangalia.

Festivalul – concurs, a dorit să descopere şi sa promoveze cei mai valoroşi interpreţi solisti vocali si instrumentisti de muzica  populara, grupuri vocal – folclorice, tineri cu si fara dizabilitati  din Romania, să stimuleze interesul publicului pentru receptarea creaţiilor folclorice autentice si valorificarea comorilor cântecului popular românesc.

La acest festival – concurs, au participat un numar de 96 concurenti din care au trecut preselectia etapei a doua un numar de 46 concurenti, tineri interpreti solisti vocali si instrumentisti cu si fara dizabilitati. Au fost prezente sa prezinte recitaluri in cadrul festivalului un numar de 2 grupuri vocal – folclorice din Roamnia si un numar de 8 Ansambluri Folclorice din intreaga tara.

Festivalul – Concurs sa  desfasurat pe doua sectiuni si trei categorii de varsta astfel:

  1. Sectiunea solisti vocali – categoria de varsta  8 – 13 ani.
  2. Sectiunea solisti vocali – categoria de varsta 14 – 18 ani.
  3. Sectiunea solisti vocali – categoria de varsta 19 – 25 ani.
  4. Sectiunea solisti instrumentisti – categoria de varsta 8 – 25 ani.
  5. Sectiunea cu dizabilitati solisti vocali  - categoria de varsta 8 – 25 ani.

Pentru departajarea concurentilor juriul a punctat urmatoarele criterii:

1. Corectitudinea interpretarii din punct de vedere intonational

2. Calitatea vocala

3. Stilul interpretarii

4. Autenticitate si valoarea artistica a repertoriului

5. Gradul de dificultate al pieselor interpretate in concurs

6. Frumusetea si autenticitatea costumului popular purtat de interpret

Fiecare sectiune si categorie din concurs au primit diplome de participare, mentiuni, premii special si au fost acordate locurile: I, II, III, si  si trofeul pentru fiecare categorie de varsta.  Au fost acordate  trei trofee in cadrul Festivalului„ Dobroge, vatra de folclor romanesc “Edtiatia a IV-a 2013.

Pe perioada celor patru zile ale festivalului, au fost  prezentate  recitaluri folclorice in cadrul spectacolelor care au fost sustinute de  artisti consacrati , tineri laureati, ansambluri folclorice, cu totii reunite pe cele trei scene care au functionat seara de seara in Statiunea Venus.

Castigatorii din cadrul celor doua sectiuni de concurs si celor tei categorii de varsta au fost:

Sectiunea Vocala, categogia 8 – 13 ani:

Locul III a fost castigat de: Placinta Gheorghe din Suceava, Baicu Isabela din Prahova, Baltariu Ana-Maria din Botosani.

Locul II a fost castigat de: Matei Sendroiu din Prahova si Treteag Mario – Gabriel din Suceava.

Locul I a fost castigat de Teodora Baicu din Prahova.

TROFEUL la sectiunea vocala categoria 8 – 13 ani a fost castigat de ROXANA CROITORU din Gorj.

Sectiunea Vocala, categogia 14 – 18 ani:

Mentiune I  a fost castigata de: Bruma Bianca din Sangeorz-Bai – Bistrita Nasaud si Bucatariu Florin-Catalin din Suceava.

Locul III a fost castigat de: Bulai Andreea – Alexandra din Bacau, Ionut Cuclea din Constanta, Bruma Maria din Sangeorz-Bai – Bistrita Nasaud.

Locul II a fost castigat de: Iuliana Anitei din Suceava si Teodora Barsan din Buzau.

Locul I a fost castigat de Madalina Tincu din Constanta.

TROFEUL la sectiunea vocala categoria 14 – 18 ani a fost castigat de BORDEIANU SILVIA din Bacau.

Sectiunea Vocala categoria 19 – 25 ani:

Locul I a fost obtinut de BOGDAN BRATEC din SUCEAVA.

Sectiunea Instrumentala categoria 8 – 25 ani:

Locul III a fost castigat de RAVEICUTA TAMPAU din SUCEAVA

Locul II a fost castigat de LAURENTIU MIHAI CHIOREAN din OCNA MURES – ALBA

Locul I a fost castigat de BOGDAN IVASCU din FUNDUL MOLDOVEI – SUCEAVA

TROFEUL la Sectiunea Instrumentala a fost castigat de MUNTEANU ION CRISTIAN din GORJ.

Sectiunea Vocala cu dizabilitati:

Locul II a fost obtinut de RAMONA POIANA din IASI

Locul I a fost obtinut de ONCIOIU MIHAELA din BOTOSANI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *